Kas Sa täna vett jõid? Miks on oluline vett tarbida? Miks peaks suvel rohkem vett tarbima?

Selleks, et avada antud teemat, istusime maha personaaltreener Kärt Pärteliga ning küsisime talt 11 küsimust. Täpsemalt:

 1. Miks on oluline vett tarbida?
 2. Kui palju peaks päevas vett tarbima?
 3. Millega vee tarbimisel arvestama peaks?
 4. Mis mõjutab inimese vee vajadust?
 5. Miks on suvel oluline vett tarbida?
 6. Kas vee tarbimine võib olla kahjulik?
 7. Millest vee tarbimisel juhinduda?
 8. Millega treeningute ajal vee tarbimise puhul arvestama peaks?
 9. Kuidas teada, milline on minu vedeliku vajadus treeningute ajal?
 10. Millised on vedeliku puuduse peamised tunnused?
 11. Kuidas harjutada end rohkem vett jooma?

Vaata videot siit:

 

Lisaks uurisime kiirabiõde-brigaadijuht Angela Aasanurmelt, kuidas kuumarabandus tekib ja kuidas vee tarbimine aitab seda vältida:

Mis on kuumarabandus?

Kuumarabandus on olukord, mis tekib keha liigsest kuumenemisest ning vedelikupuudusest. Kuumarabandus on kuumade suveilmade puhul esinev seisund. Peamiselt kõrge välistemperatuuri ning vedelikupuuduse tõttu kuumeneb keha üle ning tekivad iseloomulikud sümptomid, mis võivad olla ka eluohtlikud. Soodustavad tegurid : füüsiline koormus, puudulik vedelikutarbimine, kitsas riietus, alkohoolsed joogid, narkootikumid, väsimus, stress, palavik, liigne kehakaal, ülirikkalik kuum toit. Kuumarabandus ohustab eriti lapsi, vanureid ning krooniliste haiguste põdejaid.

Organism võib üle kuumeneda siis, kui ainevahetuse käigus moodustuva soojuse äraandmine on raskendatud kõrge õhutemperatuuri, suure õhuniiskuse, tuuletuse või liiga sooja rõivastuse tõttu. Keha liigsoojenemist soodustab vee ja mineraalsoolade vähesus, mis on tingitud tugevast higistamisest.

Kuidas kuumarabandust ära tunda?

Esmalt tekib higistamine, peavalu ning südamepekslemine, nõrkus. Organism kaotab vett ning kui seda vajadust ei asendata, süvenevad nähud veelgi. Võib tekkida oksendamine, tasakaaluhäired, teadvushäired. Nahk muutub kuumaks ja kuivaks, hingamine on algul sügav, hiljem pinnaline ja kiire, pulss sageneb, kehatemperatuur tõuseb kuni 41 – 43 kraadini.

Kuidas kaitsda end kuumarabanduse eest?

Parim kaitse kuumarabanduse ja päikesepiste eest on kanda sobivat peakatet ning õhku läbilaskvat riietust, tarvitama piisavalt vedelikku kogu päeva vältel.

Mida teha, kui kahtlustad, et kellelgi on kuumarabandus?

Kui kahtlustate, et kellelgi on tekkinud kuumarabandus ja esineb teadvushäireid, peab viivitamatult kutsuma kiirabi. Seejärel peab kannatanu toimetama varjulisse kohta või jahedasse ruumi. Teadvusel inimesele saab anda jahedat jooki (ilma alkoholita!). Jahutamiseks võib kasutada ka külma dušši, külma kompressi vms. Teadvuseta inimene tuleb keerata külili. Kui tekivad krambid, peab jälgima, et inimene end ei vigastaks ning peale krampide lakkamist tuleb samuti keerata kannatanu külili.