Kas sinu rüht vajab tuge?                             

Terviseteadliku inimesena on sinu igapäevaste tervisega seotud tegevusena vaevalt kirjas „tegelen iga päev 5 minutit oma rühiga“. Sa tuletad endale meelde, et sööksid tervislikult, tarvitaksid vähem suhkrut, liiguksid rohkem ja istuksid vähem sinise ekraani ees. Aga kui tihti mõtled sa oma rühile? Rühivead ei hüüa tulles ja kui selg valutama hakkab, võib põhjuseks olla liiga kaua kestnud lugupidamatus oma rühi vastu.

Hea rühi eelised

 1. Hea rühiga inimestel esineb vähem olmetraumasid. Näiteks ei kuku inimene libedaga nii sageli. Miks? Kui virtuaalselt tõmmata kehale selle raskuskeset vertikaalselt läbiv telg ja mõlemad kehapooled on sümmeetrilised, siis suudab keha paremini tasakaalu hoida või vajadusel kiiresti selle taastada.
 2. Õigest kehahoiust ei sõltu mitte ainult meie lülisamba, vaid ka siseorganite tervis. Kui su keha on pidevalt ettepoole vajunud, siis su rinnakorv surub siseorganeid kokku ja allapoole. Halvimal juhul võib lõpuks väheneda kopsumaht, tekkida seedeprobleemid või peavalud.  
 3. Hea rüht kaitseb sind mitmete lihase- ja liigeseprobleemide eest. Õige kehahoiu puhul kasutad sa lihaseid ja liigeseid nii nagu loodus ette on näinud ja see aitab vähendada neile langevat koormust. Ja kui liigese pind kulub vähem, aitab see eemal hoida artriiti.
 4. Õige seljaasend lapseeas aitab eemal hoida lülisamba nimme-, selja- ja kaelapiirkonna probleeme tema kasvades. Täiskasvanul aitab õige rüht leevendada või ära hoida õlavöötme ja kaela piirkonna pingevaevusi ning ka sellest tingitud peavalusid.
 5. Hea rüht aitab vähendada väsimuse tekkimise võimalust, sest sa kasutad lihaseid efektiivsemalt ja keha kulutab seetõttu vähem energiat.
 6. Hea rühiga inimene mõjub enesekindlamalt. Üks 2015. aastal avaldatud teaduslik uuring selgitas välja, et nö selg sirgelt istumine tõstab inimeste enesehinnangut, parandab tuju ja võib isegi mõjuda stressi vähendavalt.

 

Mis võib lapse halva rühi põhjuseks olla?

Kiire kasvu perioodidel ei pruugi lihaste areng pikkuse kasvuga sammu pidada ja lülisammas võib muutuda ebastabiilseks. Rüht kannatab ka siis, kui laps veedab laps liiga palju aega diivanil või voodis nutiseadmete kohal koogutades või on tal koolitükke tehes vale kirjutuslaua kõrgus. Ka liiga pehmed jalanõud, koolikoti kandmine pidevalt ühel ja samal õlal või lapse seljale sobimatu madrats võivad halva rühi tekkimisel kaasa aidata. [NS1]  Kui kõigele lisaks laps ka liigub vähe ega tee sporti, ongi rühiprobleemid käes.

 

Kuidas rühti kontrollida?

 Õige rüht 

Kõige lihtsam on teha nn seina test.

 1. Seisa seljaga vastu seina nii, et pea ja tuharad on kergelt vastu seina. Kannad hoia umbes 10 cm kaugusel seinast.
 2. Proovi suruda käelaba alaselja ja seina vahel olevasse „õnarusse“ – kui sõrmed mahuvad väga napilt vahele (ehk siis vahemaa on 2-3 cm), on see kumerus õige.
 3. Kui samal ajal on vahemaa kaela ja seina vahel 3 cm, on rüht hea.

(Allikas: Eesti Haigekassa).

Lapsevanemana peaksid aeg-ajalt lapse rühti ka visuaalselt kontrollima. Jälgi, et ta pea-, selja- ja istmikukumeruse äärmised punktid on enam-vähem ühel joonel ning õlad asetsevad sümmeetriliselt. Abaluud ei tohiks seljast välja turritada, vaid peaksid olema vastu selga. Kõht ei tohi olla ette vajunud ega lõtv ning alaselg peab olema mõõduka nõgususega. Rindkere peab olema sümmeetriline.

 

Mida teha, kui rüht on halb?

Õnneks pole rüht muutumatu, vaid kujundatav ja arendatav. Rühi parandamiseks on mitu viisi. Kindlasti aitavab piisav liikumine, kehaline tegevus ja vajadusel spetsiaalsed harjutused. Oluline on ka õige madrats voodis, õige kõrgusega töölaud, õiged jalanõud. Kuid lapse puhul näägutamine „Selg sirgeks! Jälle sa istud küürus!“ tavaliselt ei tööta. Laps muutub trotslikuks või püüab selja maksimaalselt sirgu tõmmata, nö üle kompenseerida. Täiskasvanuna kipume me oma kiirete päevatoimetuste vahel õige istumis- või seismisasendi ära unustama. Ja siin ei ole abi ka mõnest nutirakendusest.

 

Rühitugi ehk rühitraksid selga!

Üheks abivahendiks rühi korrigeerimisel on rühitraksid ehk rühitugi. Swedish Posture on Rootsi päritolu väga kvaliteetsete rühitrakside bränd, mille välja töötamisel osalesid füsioterapeut - sporditeadlane, kiropraktik ja podiaater. Swedish Posture tooteid müüakse enam kui 20 riigis.

 • Rühitraksid on mugavad, sest nende eesmärk ei ole sind piltlikult öeldes rihmadega õigesse asendisse tõmmata, vaid olla pigem äratuskell. Rühituge kantakse suhteliselt lõdvalt ümber keha ja see tõmbub keha ümber pingule vaid siis, kui sa vajud längu ja oled küürus. Siis äratavad traksid sind üles ja tuletavad meelde, et lükkaksid keha sirgu, abaluud rohkem kokku ning vajadusel tõmbaksid ka kõhu sisse – pingutaksid oma lihaseid. 
 • Rühituge ei ole vaja kanda päev läbi, kuigi loomulikult võid seda teha. Minimaalne soovitatav aeg rühitrakside kandmiseks on 1-3 tundi päevas. Inimesed, kes on rühituge pikemat aega kasutanud, ütlevad, et mõne aja pärast tekib kehal nö mälu, mis sunnib ka ilma traksideta end sirgu tõmbama. Nii et piisab isegi sellest, kui aeg-ajalt trakside kandmiskuuri teha (vähemalt 4-6 nädalat järjest).

2018. aastal tehti Rootsis uuring Swedish Posture trakse 6 nädala jooksul kandnud inimeste hulgas. Kasutajate hinnangul muutus nende rüht nädal nädala järel aina paremaks. Mõlemale õlale ja ülaseljale sümmeetriliselt langev koormus parandas õlgade asendit. Samuti paranes kandjate rahulolu trakside kandmismugavusega. Uuringu kokkuvõttes jäi kõlama mõte, et kui tahad õppida oma keha õigesti hoidma tänu sellele, et aktiveerid selja-, keha- ja õlalihased, on elastsed traksid tõepoolest kasulik töövahend.

Sul ei maksa karta, et traksid on kohmakad. Rühitraksid on tugevast, kuid õhukesest materjalist ja sa võid neid kanda ka riiete all. Muide, neid on väga hea kasutada ka treeningu ajal. Pane need selga, kui lähed näiteks kõndima!  

 

Vaata Swedish Posture rühitrakside valikut siit.