Kõik, kes on kunagi kindlat treeningkava pidanud või proovinud endale treeningharjumust tekitada, teavad, kui oluline on tekitatud rutiini jälgimine ja kui ohtlikud selle rutiini hoidmisel on pikemad pausid treeningus. 

Kuna olen ise aktiivselt harrastusspordiga tegelenud järjepidevalt üle 5 aasta, mille jooksul olen muu hulgas langetanud oma kehakaalu ligi 30 kilo ning läbinud täispikkuses jooksumaratoni, siis oskan harjumuste juurutamise kohta nii mõndagi rääkida.

Minu esimene õppetund kehakaalu langetamise teekonna alguses oli, et kõige tähtsam ei ole mitte numbriline eesmärk (nt kaotada 30 kg) vaid hoopis harjumuse tekitamine ja seeläbi oma elustiili muutmine. Numbriliste eesmärkide miinus seisneb selles, et kui seatud eesmärk on saavutatud, on väga lihtne tagasi langeda oma esialgsete harjumuste juurde, mis ühtlasi toob endaga kaasa ka kogu vahepealsete edusammude kaotuse. Ja samas, kui eesmärk on liiga ambitsioonikas, on selleni pürgimisest lihtne peale lühikest aega loobuda. Kui aga võtad oma eesmärgiks treeningharjumuse tekitamise, pead ainult kinni hoidma järjepidevusest ning nii kaalulangetus, kui ka kõik ülejäänud treeninguga kaasnevad positiivsed aspektid tulevad iseenesest kaasa.

Eriti oluline on rutiini üleval hoida, kui treeningkava või -harjumus on sulle alles midagi uut. Kui ette seatud kavasse tekib pikem paus, on kordades raskem taas trenniriided selga panna ja ennast spordisaali või joogamatile kohale ajada. 

Aga mida teha siis, kui tulemas on näiteks puhkus või reis, mis sind igapäeva harjumuspärasest keskkonnast täielikult välja rebib? Toon välja mõned lihtsad võtted, kuidas sellisel puhul kõige kergemini veenduda oma rutiine jätkamises.

Mentaalne ettevalmistus

Kõige kindlam moodus on ennast selleks mentaalselt ette valmistada. Vaata läbi oma ajakava ning pane paika, milline ajahetk päevast on sulle selle perioodi jooksul kõige sobilikum, et igapäevaselt, või üle päeva, üks trenn ette võtta. Piisab kasvõi 30 minutilisest sessioonist, et tekkinud harjumust üleval hoida. Minu jaoks on see hetk hommikul esimese asjana, kuna siis ei saa veel päeval tekkivaid kohustusi tuua vabanduseks trenni edasi lükkamisel. Ühtlasi annab see suurepärase enesetunde kogu päevaks. Aga me kõik oleme erinevad ja võibolla sobib sulle kõige paremini hoopis kiire trenn lõunapausi ajal või siis lõõgastav trenn õhtul peale päevaseid toimetusi. Kui oled paika pannud, millal oma treeninguid kavatsed teha, siis oleks mõistlik see ka omale kalendrisse kirja panna. Nii veendud, et teiste toimetuste käigus ei ununeks treeningkava jälgida.

Vali välja trennid.

Järgmisena pane paika, mis trenni sa teha tahad. Näiteks kui oled harjunud käima jõusaalis, siis otsi oma reisisihtkoha lähedal välja juba konkreetne jõusaal, et ei peaks kohapeal selle peale aega raiskama. Kui aga see ei sobi reisiplaanidega kokku või siis lihtsalt ei ole sinu tass teed, pane paika treeningud, mida saad iseseisvalt teha. 

Kui sul on juba väljakujunenud treeningkava, on väga lihtne. Võimaluse korral lihtsalt jälgi seda. Kui aga seda jälgida ei anna, siis mõtle, kuidas ja mis vahenditega oleks seda kõige lihtsam asendada. 

Paki kaasa treeningvahendid. 

Kui plaanid on paigas, siis otsi välja ja paki kaasa oma treeningriided ja reisiks sobilikud treeningvahendid. Tõenäoliselt ei ole kõige mõistlikum vedada kaasa raskeid hantleid või suuremõõtmelisi treeningvahendeid. Eriti kui lähed näiteks niigi piiratud käsipagasi ruumiga lennureisile. Õnneks on aga olemas palju väga häid alternatiive, mida saad kasutada nii kodus igapäevatingimustes kui ka puhkuse- või tööreisile kaasa pakkida.

Väga hea moodus veendumaks, et reisi ajal trenn tegemata ei jää, on kaasa pakkida kokkuvolditav joogamatt. See on piisavalt väike, et igasse reisikotti ära mahtuda, kuid samas täpselt piisavalt suur, et ennast seal meelde tuletada. 

Suurepärane asendus rasketele hantlitele ja kangidele on erinevad treeningkummid. Nad ei kaalu midagi ja lähevad nii väikseks, et kohvris ei pane neid tähelegi, kuid sellegipoolest pakuvad nad suurepäraseid võimalusi jõutrenniks. Ja mis kõige parem, kuna nad on nii väikesed, saad edukalt kaasa võtta eri raskusega kumme erinevate harjutuste ja lihasgruppide jaoks. 

Kui sul on võimalus oma trenni või reisi ajal õues treenida, on ideaalseks reisikaaslaseks ka hüppenöör. Aegumatu trenniklassika, mis on soodne, ei võta absoluutselt ruumi ning treenib kogu su keha. Lisaks vastupidavusele treenib hüppenöör ka pea kõiki lihasgruppe su kehas, alustades kätest, kaelast ja ülakehast kuni tagumiku ja jalalihasteni välja. Kui tahad täpsemalt teada, mis võimalusi hüppenööriga treenimine pakub, loe lähemalt siit

Alati on väga hea uues keskkonnas olles ka väljas liikuda. Seega on üks hea võimalus reisil olles spordi tegemiseks väljas jooksmine. Sel viisil hoiad pulsi üleval ja saad tutvuda ümbruskonnaga üheaegselt. Kui otsid aga rahulikuma intensiivsusega treeningut õues liikumiseks, võid reisile kaasa võtta ka kokkuvolditavad jalutuskepid. Sinuelu e-poes müüdavad käimiskepid on kokkupandult 85 cm pikad, seega suuremasse kohvrisse või auto pagasnikusse mahuvad nad ära ilma probleemideta! 

Pea oma kavast kinni!

Tee iseendale lubadus ja pea sellest kinni. Kuna iseendale antud lubadusi on kõige kergem murda, siis soovitan välja mõelda mingi piitsa ja prääniku süsteemi, et oleks ennast lihtsam motiveerida. Näiteks luba endale mõni ihaldusväärne cheat meal peale edukat plaanide läbimist ja määra omale karistuseks näiteks 2 nädalane šokolaadi söömise keeld, kui kava jälgimine ei õnnestu. Või misiganes just sind kõige rohkem tegutsema motiveerib. Jälgi, et karistus ei oleks liiga leebe.

Pea meeles, et inimese aju on programmeeritud otsima alati kõige lihtsamaid võimalusi. Seega tee treeningkava järgimine endale võimalikult lihtsaks, et mitte anda oma ajule võimalust otsida vabandusi treeningu vahele jätmiseks!

 

Kristjan Oro

Harrastusportlane ja rändur