Kuidas valida jooksmiseks parimad sisetallad?

Õige sisetalla kasutamine võib määrata erinevuse vigastuse saamise või isikliku rekordi sooritamise vahel. Parimad jooksmiseks mõeldud sisetallad aitavad pehmendada igat lööki, mille jalg joostes vastu võtab, toetades samal ajal pahkluud ja säärt. Tegureid, millega õiget sisetalda valides arvestama peaks, on väga palju. Siin on meiepoolne juhend, kuidas valida sisetaldu jooksujalanõudesse.

Mis on sisetalla vajaduse põhjuseks?

Millist sisetalda valida sõltub sellest, mis on selle ostmise põhjuseks. Kui veedate mitu tundi päevas jalgadel, näiteks nagu paljud teenindus- või meditsiinitöötajad, on jalgade kaitsmine valu ja väsimuse eest oma füüsilise tervise (ja töö edukuse) jaoks ülioluline. Samuti, kui olete sportlane, eelkõige alal, mis nõuab palju jooksmist, on tugeva soorituse tagamiseks ülioluline hoolitseda oma labajala ja sääre heaolu eest.

Just sel põhjusel pakumegi erinevaid sisetaldu. Meie Enertor Comfort sisetallad on mõeldud kandmiseks kogu päeva. Nad on madala profiiliga ja tagavad jalanõudes loomuliku ja neutraalse tunnetuse. Meie Enertor Performance sisetallad on seevastu loodud sportlasi silmas pidades. Need on jäigemad ja pakuvad paremat toetust jalavõlvile, et hoida teie jalad kaitstuna. Enamik spordialasid põhjustavad jalgadele suurt koormust ja põrutust, eelkõige labajalgadele, pahkluudele ja säärtele, ning väga oluline on vähendada sellest tulenevat mõju teie füüsilisele tervisele.

Tervislik seisund ja vigastused

Kindlasti mõjutavad otsustamist ka igasugused vigastused või tervislik seisund, mis sisetalla kandjal esineda võib. Näiteks, kui kannatate sageli valude all sääres või jalalabas, siis piisab pehmematest sisetaldadest, nagu meie Comfort-sari. Samuti, kui teil on veidi erineva pikkusega jalad, aitab lihtne Comfort sisetald seda mõju tasakaalustada.

Tõsisemate haigusseisundite korral on so

ovitatav kasutada tugevamat ja toetavamat ortoosi. Näiteks kui teil on üle- või alapronatsioon, mille korral jalad on vastavalt sisse- või väljapoole kaldu, on tugevam Performance sisetald tõhusam jala neutraalsesse asendisse viimisel.

Plantaarfastsiidi all kannatavad inimesed, mille tunnuseks on ebamugav valu kannas või talla all ning mis on jooksjate seas levinud vigastus, saavad samuti kasu jäigemast Performance sisetallast. Need aitavad igal sammul vähendada teie fastsiale (paks sidekoe riba, mis kulgeb kannaluust kuni varvasteni ja toetab jalavõlvi) avaldatavat pinget, aidates seega vähendada valu ja kiirendada taastumist.

Muud tüüpi sisetallad

Oleme seni rääkinud täissuuruses sisetaldadest – ehk nendest, mis katavad kogu labajala pikkuse, kuid on ka selliseid, mis katavad ainult osa jalast. Näiteks mõned sisetallad katavad lihtsalt kanna – nimetatakse kannakuppideks – ja need on mõeldud spetsiaalselt kas inimestele, kellel on kannaprobleemid, või kingadesse, kus pole ruumi täissuuruses sisetalla jaoks.

Teised ortopeedilised tallad on kolmveerand pikkusega, ulatudes kannast jalatallani nagu Enertor 3/4 sisetallad. Need on eelkõige kasulikud neile, kes kannavad kitsa ninaosaga jalatseid ning vajavad endiselt sisetalla tuge. Seda tüüpi sisetallad on sageli kõige sobivamad just neile, kes kannavad pidulikke kingi või kõrgeid kontsi, kuid jooksmiseks soovitame siiski valida täissuuruses sisetallad.

Suuruse valimine

Ilmselt on siililegi selge, kuid tasub üle korrata - õige suurus sisetalla ostmisel on väga oluline! Kui need ei sobi kokku teie jalgadega või kingadega, milles nad on, ei saa te ka nendest oodatud kasu. Rulluiskude või keeglijalatsite puhul meeldib mõnele inimesele küsida tegelikust suurusest paar numbrit suuremat kinga, kuid seda ei tohiks teha ortopeediliste sisetaldadega. Ostke õige suurus ja proovige sealjuures olla võimalikult täpne. Kõik sisetallad on EU kinganumbrite skaalal täisnumbrites, et aidata teil leida endale sobiv suurus. Kuna sisetaldadel poolsuuruseid ei ole, siis kahtluse korral on soovitatav võtta järgmine suurus.

Kui teil on kindlad meditsiinilised vajadused, on soovitatav oma probleemile parima lahenduse leidmiseks pöörduda arsti poole. Kuigi meie sisetallad sobivad enamikul eesmärkidel suurepäraselt, nõuavad mõned seisundid spetsiifilisemat meditsiinilist lahendust.

Õigete sisetaldade valimine on oluline, kuna need võivad mõjutada teie sportlikku sooritust. Vigastuste all kannatamine on iga sportlase suurim nuhtlus, kuid meie sisetaldade puhul on kliiniliselt tõestatud, et need aitavad ennetada ja taastuda mitmetest jooksmisega seotud vaevustest, nagu näiteks plantaarne fastsiit, kannakõõluse põletik ja jooksja põlv (ingl.k. runner’s knee). Meie tipptasemel PX1 põrutusvastane tehnoloogia toetab teie jalgu ja kõveneb löögi korral, kaitstes teid igal sammul. 

Tutvu meie Enertor tootevalikuga, et leida endale sobivad sisetallad.

 

Allikas:

https://enertor.com/blogs/enertors/choose-running-insoles