1. Massaažirull on käepärane ja soodne vahend lihaspingete leevendamiseks.

Nad on kerged, väikesed ja minisuuruses rulli võid pista kasvõi kohvrisse või hoida töölaua sahtlis. Ühe korraliku massaažipalli saad näiteks kätte paari cappuccino hinnaga. Pallide ja rullide kasutama õppimine võtab vähe aega. Massaaži saad teha üksi, selleks ei ole vaja palju ruumi ega ka lisavahendeid ning mõju on enamasti tõhus ja kiire. Ja kes meist siis ei armastaks massaaži?!

2. Massaažirull ega -pall ei hooli sellest, milline on su treenituse tase, figuur, vanus või sugu.

Ei ole vahet, kas su lihased on pihta saanud seetõttu, et unustasid end kodukontoris 6 kuuks tugitooli või seepärast, et kasutasid liiga aktiivselt jõusaalis hantleid, reielähendajat või seljalihase trenažööri. Rullide ja pallide valik on nii suur, et endale sobiva leiab nii aktiivne sportlane kui tubane seenior.

3. Massaažirullid ja -pallid on tõhusad!

Kuigi rullide ja pallide ning massööri tegevuse vahele ei ole võimalik võrdusmärki tõmmata, saad tugevamat palli kasutades valukohale avaldada sama suurt survet kui seda suudab massööri küünarnukk. Juba paar minutit rulli kasutamist võib anda valutavale kohale märgatava leevenduse. Kui kasutad seda enne treeningut, suurendab see sinu painduvust. Mõlemad vahendid sobivad ka koordinatsiooni ning rühi parandamiseks ning üldise toonuse tõstmiseks.

 

Kuidas valida endale sobivat massaažirulli või -palli?

Massaažirulle ja palle on erinevas suuruses, erineva tiheduse ja struktuuriga. Kuid ettevaatus on tarkuse ema! Kui oled algaja ja pole kunagi varem massaažirulli kasutanud, siis vali endale pigem pehmemapoolsem vahend – näiteks Blackroll Standard  või pilatese rull. Pea meeles, et surve tekib ainult su keharaskuse mõjul ja sa võid vahendile lihtsalt kõvemini peale vajutada või suruda. Kui lihas on viga saanud ja väga hell, on samuti mõistlik kasutada pehmemat rulli.

 Tõsi, pehme rull võib pideval kasutamisel veidi kiiremini deformeeruda, kuid selle kartuses ei maksa hakata liiga kõva rulliga endale viga tegema.

Kõvem massaažirull süvenditega, näiteks Blackroll Groove Pro, sobib paremini treenitud inimesele, kelle lihased on karmima käsitsemise osas leplikud. Tõsi, üldjuhul on need kõvad rullid ka efektiivsemad, sest aitavad kiiremini trennijärgset piimhapet täis lihaseid lõõgastada ja lümfivedeliku liikumisele hoogu sisse lükata.

Väikest rolli omab massaažirulli läbimõõt. Mida väiksem see on, seda paremat koordinatsiooni ja oma keha „juhtimist“ see sinult nõuab (vaata näitek Blackroll mini).

Kui tahad mingile kindlale piirkonnale täpset survet avaldada, siis vali massažipall. Palli tööpõhimõte on sama nagu süvenditega rullil, kuid ta on sujuvam ja leebem. Väiksemad pallid sobivad käte ja labajalgade jaoks. Selja, säärte ja reite jaoks vali suuremad pallid.

Kuidas massaažirulli ja -palli kasutada?

  1. Kuigi sul võib olla kiustatus tõmmata diivani alt rull või pall lagedale ja sellele kohe otsa viskuda, siis targem on enne teha lihastele kasvõi paar hetke soojendust: paar painutust, kõverdust-sirutust vm. Muidu annad niigi pinges lihasele ootamatult uue hoobi.
  2. Masseerimist on hea alustada lihase otsast, mitte keskelt. Ning tark ei torma! Eesmärk pole kiiresti lihase teise otsa jõuda, vaid võimalikult sujuv surve. Kui jõuad valupunkti, võid palli või rulliga seal lausa kümmekonnaks kuni paarkümneks sekundiks peatuda. Praeguste teadmiste kohaselt peaks üht lihasgruppi mõjutama minimaalselt 90 sekundi jooksul, et valu väheneks ja probleem leevenduks.
  3. Erinevate kehaosade jaoks võid vajada erinevaid rulle. Nii et säärtele sobib tugevam rull, kuid kui reied on tundlikumad ja valulikumad, siis vajad pehmemat rulli.
  4. Milline on kõige parem massaažirull? Eks ikka see, mis parasjagu käepärast on, kas pole! Seepärast hoiab ettenägelik inimene ühte rulli või palli kontoris ja teist kodus. Palli saad täiesti märkamatult töö juures laua taga kasutada nii, et masseerid jalataldu või paned palli tooli ja selja vahele ja massaaž võib alata.
  5. Hetkel arvavad teadlased, et optimaalsete tulemuste saamiseks ja lihase nö korras hoidmiseks peaksid 20-30sekundilisi tsükleid tegema 3-5 korda ning seda kõike 3-5 korda nädalas.
  6. Parim viis harjutusi õigesti teha, on kasutada head videomaterjali. Meie soovitame kasutada väga head ja praktilist Blackrolli äppi, sealt saad hulgaliselt kasulikke harjutusi erinevate lihasprobleemidega tegelemiseks. Laadi äpp alla siit BLACKROLL® Fascia Stretching, Flexibility Training – Rakendused Google Plays

Kui suur surve on liiga suur?

Massaažirulli eesmärk on leevendada pingeid ja lõdvestada. Kui tunned liiga tugevat valu, siis ju lõõgastumist ei toimu ja valu korral kipub lihas pigem krampi tõmbuma.

Mõned füsioterapeudid on soovitanud mõõta on masseerimisel valu isiklikul skaalal 1-10. Kui valu on üle 5, siis on rull sinu jaoks liiga kõva või surve liiga tugev. Ja kui peale massaažirulli või -palli kasutamist on sinikad nahal, siis oled kindlasti liiale läinud.

Kas ma võin massaažirulli kasutada ka siis, kui mul on vigastus või krooniline terviseprobleem?

Kui sul on mõni tõsine terviseprobleem (südame-veresoonkonna haigus, osteoporoos, kasvajad, neuropaatiad vm), sul on olnud trauma, kannatad mõne ägeda põletiku käes või oled rase, palun küsi arsti käest enne nõu.

Soovitame sulle neid tooteid: