0 item(s)

Ostukorvis pole tooteid.

Product was successfully added to your shopping cart.

Eeterlikud õlid ja aroomiõlid. Mis on mis?

Kui tillukeselt klaaspudelilt korki ära võttes jõuab sõõrmetesse imehea lõhn, siis kui palju pöörad sa tähelepanu sellele, mis selle lõhna põhjustab? On see saadud vaevalise ja hoolika protsessi käigus või on keegi lihtsalt erinevaid kunstlikke komponente kokku tilgutanud? Mis on eeterlik õli ja mis aroomiõli? 

Eeterlikud õlid

Eeterlik õli on vedelik, mis on saadud taime lehtede, varte, viljade, juurte, õite või muude osade töötlemisel. Sõltuvalt kasvukohast ja -tingimustest, aastaajast ning piirkonnast ning võib taimedest saadavate eeterlike õlide komponentide sisaldus olla erinev.  Enamlevinud eeterlike õlide saamiseks kasutatavad meetodid on külmpressimine, destilleerimine ning ekstraheerimine ehk leotamine, kuid sellega veel see loetelu ei piirdu. Olenevalt sellest, millist taime ja tema osa töödeldakse, milliste omadustega õli vaja on, valitakse ka taimede töötlemismeetod. Sageli tehakse eeterlike õlide saamiseks palju käsitööd – alates taimeosade korjamisest kuni õli pressimiseni.

Näiteks bergamotiõli puhul on vaja 200 kilo bergamotipuu viljade koori, et neist saaks käsitsi pressida 1 liitri õli. Kui aga õli tehakse bergamotipuu lehtedest või õitest, siis kasutatakse destilleerimismeetodit.

Bergamoti viljadest saadud eeterlik õli sisaldab umbes 300 keemilist koostisosa.

Eeterlik õli on väga kontsentreeritud. Seetõttu ei kasutata neid puhtal kujul, vaid lahjendatakse kas õlis või vees või kasutatakse mõne toote koostisosana Eeterlikud õlid on väga kergelt lenduvad, see teeb nad eriti sobivaks aroomilampides või õhuniisutajates kasutamiseks. Massaažiõli tegemisel piisab samuti vaid tilgast-paarist eeterlikust õlist, mis segatakse nö baasõli sekka. Ka inhalatsiooni tegemisel on eeterlikud õlid väga head, kuid jälgi, et sinu inhalaatoris on lubatud kasutada õli sisaldavaid preparaate.

Arvatakse, et kokku toodetakse üle 3000 erineva eeterliku õli, neist umbes sadakond on levinud üle kogu maailma.

Viirushaiguste perioodil soovitatakse kasutada järgmisi eeterlikke õlisid:

Uinumist ja rahulikku meeleolu soodustavad eeterlikud õlid:

Lihasvalude puhul sobivad eeterlikud õlid:

Väsimuse peletamiseks:

 

Aroomiõli

Aroomiõlid on oma koostiselt üsna erinevad. On neid, mis sisaldavad paari protsendi ulatuses eeterlikke õlisid kui ka neid, millele on lisatud ka sünteetilisi komponente (säilitusaineid, stabiliseerimisained vms). Ning kolmandaks on olemas ka aroomiõlid, milles on lõhna järele aimamiseks kasutatud komplekti sünteetilisi lõhnaaineid ja kõik. Nimelt pole väga suurt osa eeterlike õlide keemilistest komponentidest suudetud siiani laboris järele teha, veelgi enam – paljusid pole suudetud siiani isegi identifitseerida. Kuna ühes eeterlikus õlis võib komponentide arv ulatuda sadadesse (arvatakse, et neid võib mõnes õlis olla isegi 500-600), siis on selge, et ohtralt sünteetilisi komponente sisaldavalt aroomiõlilt ei saa oodata samasugust toimet nagu eeterlikult õlilt. Võid küll tunda rõõmu mõnusast männi- või eukalüptilõhnast, kuid see on enamasti ka kõik. Aroomiõli ostmisel võiks jälgida, kas toote etiketile on märgitud, et selle valmistamisel on kasutatud eeterlikke õlisid. Kui seda märkust ei ole, ei pruugi veel muidugi tegemist olla läbinisti sünteetilise õliga, aga vali hoolikalt.

Vaata meie eeterlike õlide valikut!