0 item(s)

Ostukorvis pole tooteid.

Product was successfully added to your shopping cart.

Kuidas vältida lapse kuulmiskahjustust?

Suurbritannia teadlaste hinnangul võib neil olla ohus ligi 4 miljoni lapse kuulmine! Eestis tähendaks see, et meil ähvardab kuulmiskahjustus kümneid tuhandeid lapsi! Mis on selle põhjuseks?

Millal sina viimati pöörasid tähelepanu sellele, kui kõvasti su lapse kõrvaklappidest muusikat tuleb või kui valjult mängib seal mõni videomäng? Kas tead, kui kõvasti mängib helilint järjekordsel kinokülastusel või palju on detsibelle kontserdil? Suurbritannia teadlased on kinnitanud, et kuulmiskahjustuse oht võib peituda ka su laste mängutoas. Nimelt võivad isegi paljud mänguasjad teha müra, mis on laste tundlikele kõrvadele liiga vali!

12-15% noortest esineb kuulmislangus, mille põhjuseks on väga sageli müra.

Muusikat kuulatakse kõrvaklappides liiga valjusti, oma osa lisavad kinode ja kontserdipaikade liiga valjud helid. Mürataset mõõdetakse detsibellides.

Kui tugeva müra meid ümbritseb?

Raamatukogu 30 dB

 

Ööklubid 100 – 120 dB

 

Tavaline vestlus 50-65 dB

 

Rock-kontsert 110-140 dB

 

Suur kontor 80 – 85 dB (koolis vahetunnis kuni 100 dB)

 

Reaktiivlennuki start 25 m kaugusel 150 dB (NB! kuulmekile rebeneb)

NB! Detsibell on logaritmiline mõõtühik, mis tähendab, et kui üks heli on teisest 3 dB võrra valjem, on see tegelikult juba topeltmüra.

Töökohtadel, kus nädalane müraga kokkupuutetase ületab 85 dB, tuleb töötaja varustada kuulmiskaitsevahenditega – anda talle mürasummutavad kõrvaklapid. Aga kas tead, et helitugevus sinu lapse kõrvaklappides on väga sageli 85 – 100 dB, mitte soovituslik 65-85 dB?

Mänguasi, mis lasetoa teises nurgas üsna talutava hääletugevusega piiksub, võib muutuda ohtlikuks, kui väike laps tõstab selle kõrva äärde. Populaarsed Transformersi mänguasjad või laulvad nukud võivad teha kõrva ääres häält, mis ületab koguni 100 dB piiri.


Mida liiga vali heli lapse kuulmisega teeb?

Liiga vali heli võib kahjustada tillukesi sisekõrva sensorrakke. Kord kahjustada saanud rakkude funktsioon aga enam ei taastu. Üle 135 dB ulatuv äkiline, vali heli võib kuulmist tugevalt kahjustada kuni isegi kuulmekile purunemiseni. Kui heli tugevus olnud veidi üle normi, lühema aja jooksul ja mõõdukalt, võib esineda ajutist kuulmislangust, mis tavaliselt siiski paari päeva jooksul taastub (nt kontserdi järel räägivad inimesed pisut valjema häälega).


Kuidas lapse kuulmist kaitsta?Helitugevus lapse kõrvaklappides on sageli 85-100 dB

1.      Kasuta mürasummutavaid kõrvaklappe reisil, kontserdil, üritustel ja mujal mürarikastes keskkondades!

Mürasummutavad kõrvaklapid kaitsevad beebide ja väikelaste kõrvu kahjuliku müra ja tugevate helide eest. Võta need kaasa, kui lähed reisile. Müra lennukis võib õhkutõusmisel olla isegi üle 105 dB, tavalisel lennukõrgusel on see umbes 85 dB, mis pikema aja jooksul on samuti väikelapsele nii väsitav kui ohtlik. Alpine’i mürasummutavad kõrvaklapid on pehme peapaelaga, ei avalda beebi peale survet ega ei sisalda metallosasid. Ainukeste beebidele mõeldud kõrvaklappidena kannavad nad CE-märgist. 

2.      Ära lase lapsel muusika kuulamiseks või arvutimängude mängimiseks pidevalt kõrvaklappe kasutada!

Arstid soovitavad piirata kõrvaklappide kasutamist umbes ühe tunnini päevas. Sageli arvatakse, kvaliteetsed kõrvaklapid on kuulmist säästvamad. Ei, kahjuks mitte. Müra jääb müraks!

3.      Jälgi, kui kõvasti laps muusikat kuulab!

Kui lapse kõrvaklappidest tulev heli ületab 85 dB piiri, hakkab see kõrvakuulmisele kahjulikku mõju avaldama. Paraku reguleerivad lapsed sageli heli sellest piirist tunduvalt valjemaks, nii et kuulmist kahjustav toime võib tekkida paari tunniga. Veebist leiad äppe, mis aitavad sul helitugevust määrata, nii et kui kahtled heli sobivuses, kontrolli see üle. On ka äppe, mis jälgivad nö „kõrvaklapi-aega“ ja limiteerivad selle ühe tunnini.


Lapse kuulmislangus on pöördumatu protsess!

Kui laps viibib väga sagedasti üle 85 dB müra sees ja seda mitmete aastate jooksul, siis mõjub see tema kuulmist kahjustavalt. Kahjuks ei pruugi Sa pikka aega tähele panna, et su lapsel on kuulmislangus – selle algus on tavaliselt märkamatu ja kulgeb hiilivalt. Nii et hoia „kõrv peal“ kõrvaklappidest tuleva muusika tugevusel! Väikelapse kuulmist on sul lihtne kaitsta mürasummutavate kõrvaklappidega.